Jak wybrać model oczyszczacza?

Planujesz zakup oczyszczacza, ale nie wiesz, który i dlaczego wybrać? Aby nieco ułatwić Ci sprawę, przygotowaliśmy kilka wpisów zawierających istotne informacje na temat funkcji i użytkowania poszczególnych modeli.

Wpisy znajdują się poniżej. Więcej szczegółów na temat oczyszczania znajdziesz w zakładce BLOG lub na naszym Facebooku. Możesz także skorzystać z opcji porównania produktów.

Czym różnią się serie oczyszczaczy KC-A, KC-D i KC-G?

1.FILTRY

Wszystkie wymienione serie wykorzystują te same technologie filtracyjne. Posiadają filtr wstępny, węglowy, HEPA oraz filtr nawilżacza. Dodatkowo wspiera je jonizator Plasmacluster.

 • Filtr węglowy w serii KC-A wymaga regularnego czyszczenia.
 • W serii KC-D ulepszony filtr nie wymaga czyszczenia.
 • W oczyszczaczach KC-G filtr węglowy posiada dodatkowo żel krzemionkowy, dzięki czemu skuteczniej radzi sobie z tlenkami azotu i siarki. Urządzenia posiadają nowy filtr wstępny, który zatrzymuje najmniejsze zanieczyszczenia. Filtr nawilżacza, jest teraz jeszcze bardziej wytrzymały. Można go myć pod wodą.

2. WYDAJNOŚĆ

KC-A i KC-D mają podobną wydajność oczyszczania. Najlepiej pod tym względem wypada seria KC-G. Jednak w kwestii wydajności nawilżania, KC-A radzi sobie najlepiej z całej trójki.

3. CZUJNIKI 

Najmniej czujników ma seria KC-A, a najwięcej KC-G.

 • KC-A posiada czujnik kurzu, temperatury i wilgotności.
 • KC-D (model 50 i 60) dodatkowo wykrywa nieprzyjemny zapach
 • KC-G (model 40) oprócz powyższych, kontroluje także pył PM2.5 i światło
 • KC-G (model 50 i 60) wyczuje też przykry zapach i wykryje ruch w pomieszczeniu.

4. FUNKCJE

To, co posiada każda z serii to tryb nocny, automatyczny restart i blokada rodzicielska.

Seria KC-D wyposażona została w timer, dzięki czemu możemy zaplanować czas pracy oczyszczacza.

Tryb ION Shower przygotuje pomieszczenie do salonu przez wzmożoną emisję jonów.

Tryb Pollen wykrywa i usuwa pyłki roślinne

Funkcja Auto Louver – automatyczne zamykanie rolety, kiedy oczyszczacz nie pracuje

Tryb Auto Advanced – oczyszczacz pracuje z większą wydajnością

Seria KC-G także posiada powyższe funkcje, a dodatkowo, dzięki nawiewowi kierunkowemu oferuje tryb Spot Mode i odświeża tkaniny w pomieszczeniu poprzez silny strumień jonów.

5. WYGLĄD

 • Wszystkie oczyszczacze występują w białej wersji kolorystycznej. Niektóre z nich, można kupić także w kolorze czarnym i szarym. W czarnym kolorze występują modele: KCA-40, KCA-50 i KCD-40. W szarym kolorze: KC-D40, KC-G40 i KC-G50.
 • Seria KC-D ma obudowę matową
 • Najmniejsza i najlżejsza jest seria KC-D, a największa KC-A

6. GŁOŚNOŚĆ

Model KC-G jest najcichszy. KC-D generuje nieco więcej hałasu, ale różnica jest minimalna. Seria KC-A zajmuje tutaj ostatnie miejsce.

7. KOSZTY EKSPLOATACJI

Jeśli chodzi o zużycie prądu, wszystkie urządzenia wypadają podobnie. KC-A i KC-G są nieco oszczędniejsze niż KC-D.

Filtry wymienne do tych oczyszczaczy kosztują tyle samo.

Oczyszczacz z funkcją nawilżania, czy bez?

OCZYSZCZACZ Z FUNKCJĄ NAWILŻANIA

PLUSY:

 • Oszczędność – miejsca i pieniędzy – otrzymujesz dwa urządzenia w jednym. Nie musisz kupować oddzielnie oczyszczacza, a oddzielnie nawilżacza.
 • Wyraźna poprawa snu
 • Dzięki nawilżonemu powietrzu, lepiej nam się oddycha. Różnicę szczególnie możemy zauważyć zimą, kiedy na zewnątrz powietrze jest bardzo suche.
 • Pomocny dla alergików
 • Pojemne zbiorniki na wodę w oczyszczaczach SHARP
 • Możliwość korzystania z urządzenia jak z klimatyzatora ewaporacyjnego. Dodatkowo, do oczyszczacza można dorzucić kostki lodu i uzyskać jeszcze chłodniejsze powietrze.

 

MINUSY:

 • Funkcja nawilżania nie jest cicha.
 • Trzeba kontrolować ilość wody w zbiorniku.

Tańszy, czy droższy oczyszczacz?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, jak duże pomieszczenie chcemy oczyszczać, a także, jakich funkcji potrzebujemy.

Tańsze oczyszczacze mają mniejszy przepływ powietrza, mniej funkcji (np. tryb spania, tryb ION Shower generujący kilkukrotnie więcej jonów, nawilżanie powietrza itp.). Są to proste urządzenia, spełniające swoją rolę – oczyszczają powietrze. Nadają się do niewielkich pomieszczeń. Generują jednak więcej hałasu niż droższe modele. Nie posiadają dodatkowych czujników dlatego nie dostosowują się do otoczenia. Filtry zastosowane w tych urządzeniach mają krótką żywotność.

Dlaczego warto wybrać markę SHARP?

 • SHARP wymyślił i opatentował technologię oczyszczania powietrza jonami – Plasmacluster. W tę funkcję wyposażone są wszystkie urządzenia od Sharpa. Jonizacja jest to proces, w którym w powietrze uwalniana jest wiązka jonów dodatnich i ujemnych. Naturalnie występuje on w naturze, odpowiadają za to drzewa. Jony łączą się ze sobą i przyczepiają do komórek pleśni, grzyba, wirusa, czy bakterii powodując ich rozpad. Firma SHARP odwzorowała ten proces. Udowodniono, że jony generowane w technologii PLASMACLUSTER są identyczne z jonami wytwarzanymi w naturze.
 • SHARP wyposażył niektóre modele również w nawilżacz powietrza. Podnosi to jakość powietrza, którym oddychamy, a także może być wykorzystywane do schładzania powietrza w upalne dni.
 • Urządzenia oferowane przez tego producenta są najcichsze na rynku. Pracują tak cicho, że można przy nich bez problemu zasnąć. Doskonale sprawdzą się w sypialni, czy pokoju dziecięcym.

Jaka jest żywotność filtrów?

Dla większości oczyszczaczy SHARP, producent przewidział filtry, które mogą wytrzymać nawet 10 lat. W polskich warunkach jednak, żywotność spada do 5 lat.

Który oczyszczacz wybrać do pokoju dziecięcego?

Dobierz oczyszczacz odpowiedni do powierzchni pokoju Twojego dziecka. Zalecamy również, aby urządzenie było ciche. Funkcja nawilżania też jest przydatna.

Polecamy oczyszczacze serii KC-G. Najcichsze na rynku.

Zobacz oczyszczacz KC-G40EU

Czy SHARP oferuje przenośne oczyszczacze?

Wszystkie oczyszczacze SHARP są mobilne – posiadają kółka i łatwo możemy je przemieszczać, np. między pokojami.

W sprzedaży posiadamy także oczyszczacze przenośne, które możesz podłączyć w aucie, i cieszyć się świeżym i czystym powietrzem nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.

Zobacz oczyszczacz SHARP UJ-GC20E