Czym jest Koronawirus?

Koronawirus należy do rodziny wirusów, których nosicielami mogą być i ludzie, i zwierzęta. Wirusy te powodują choroby dróg oddechowych. Koronawirus należy do rodziny wirusów, których nosicielami mogą być i ludzie, i zwierzęta. Wirusy te powodują choroby dróg oddechowych mogące mieć zarówno łagodny (np. zwykłe przeziębienie), jak i bardzo ostry przebieg. Do ciężkich chorób spowodowanych koronawirusami można zaliczyć m.in. bliskowschodni zespół oddechowy (MERS – ang. Middle East respiratory syndrome) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS – ang. severe acute respiratory syndrome).

Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania korona wirus ten jest zaliczany do niebezpiecznych. Warto jednak pamiętać, że obecne statystyki wskazują, że główne niebezpieczeństwo wiąże się raczej z dynamiką infekcji niż skutkami zachorowań. Te ostatnie (wg oficjalnych statystyk) dotyczą głównie ludzi starszych i obciążonych już innymi schorzeniami. Natomiast nosicielami koronawirusa może być absolutnie każdy. Dlatego do czasu opracowania skutecznej szczepionki kluczowa wydaje się prewencja i szeroko rozumiana profilaktyka.

Znaczenie Technologii Plasmacluster w walce z Koranawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19 obecny jest już na wszystkich kontynentach. Według Światowej Organizacji Zdrowia mówimy o pandemii. Korporacje na całym świecie wdrażają procedury mające na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem, trwają intensywne prace medyczne.

Wraz z rozwojem sytuacji pojawiają się naturalne pytania o to, czy w jakikolwiek sposób możemy się przed chorobą zabezpieczyć.

Od lat jednym z flagowych urządzeń Sharp są inteligentne oczyszczacze powietrza. Urządzenia wyposażone w technologię Plasmacluster unieszkodliwiają wirusy, alergeny, roztocza itd. Plasmacluster jest naszym najbardziej rozpoznawalnym i cenionym wyróżnikiem na rynku. To technologia, która pomimo iż funkcjonuje od 2000 roku, jest nadal innowacyjna i bezkonkurencyjna.

 

W jaki sposób jony Plasmacluster mogą wpływać na wirusy, alergeny, grzyby i bakterie unoszące się w powietrzu?

Podstawą działania technologii Plasmacluster zastosowanej w oczyszczaczach powietrza Sharp jest jednoczesna emisja jonów dodatnich i ujemnych w liczbie 7000 lub 25 000 na cm31. Technologia ta została przebadana pod kątem utraty aktywności wybranych rodzajów mikroorganizmów a jej działanie analizowały ośrodki badawcze. Zastosowanie generatora jonów Plasmacluster w oczyszczaczach powietrza wpływa na unoszące się w powietrzu wirusy czy bakterie a także na redukcję elektryczności statycznej i neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

To prawdopodobnie jedyna do tej pory technologia, która nie tylko wspiera działanie filtrów w urządzeniach do oczyszczania powietrza, ale niezależnie od nich ma możliwość wpływania na szkodliwe cząsteczki unoszące się w powietrzu czy osiadające na różnych powierzchniach. Dziś technologia Plasmacluster dostępna jest nie tylko w oczyszczaczach powietrza marki Sharp, ale także klimatyzacji, chłodziarko-zamrażarkach czy samochodowych generatorach jonów producenta.

Jak powstają jony Plasmacluster?

Po pierwsze
Technologia Plasmacluster wykorzystuje w szczególności wyładowania plazmowe do tworzenia i uwalniania takich samych jonów dodatnich i ujemnych, jakie występują w przyrodzie. Poprzez wyładowania plazmowe z cząsteczek wody i tlenu w powietrzu wytwarzane są dodatnie jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻).

Po drugie
Dodatnie jony wodoru (H⁺) i ujemne jony tlenu (O₂⁻) mają ładunek elektryczny, zatem przyciągają znajdujące się w powietrzu cząsteczki wody (H₂O), które otaczają, tworząc stabilne skupiska jonów.

Jony Plasmacluster dodatnie (H⁺) i ujemne (O₂⁻) są rozładowywane jednocześnie. Przywierają do powierzchni wirusów unoszących się w powietrzu oraz innych substancji i zmieniają się w wysoce reaktywne rodniki OH. Dzięki niezwykłej sile utleniającej, rodniki OH szybko odbierają wodór (H) z białka na powierzchni wirusów i innych substancji, hamując aktywność szkodliwej cząsteczki. Ponieważ powierzchnia bakterii i alergenów składa się głównie z białka, usunięcie atomu wodoru (H) z tej struktury wpływa na jej szkodliwość. A zatem nawet gdyby alergeny te, poddane działaniu jonów Plasmacluster, dostały się do organizmu, ten ma możliwość niezareagowania na alergię4. Co więcej, rodnik OH, który związał się z usuniętym z powierzchni białka atomem wodoru (H), natychmiast tworzy cząsteczkę wody (H2O), która powraca do powietrza.

Skuteczność Technologii Plasmacluster.

Efektywność oczyszczaczy powietrza z technologią Plasmacluster zależy w szczególności od objętości pomieszczenia, odpowiedniego doboru modelu do wielkości pomieszczenia oraz zastosowanego generatora jonów. Jednostka generująca jony jest umieszczona na ścieżce strumienia powietrza generowanego przez wentylator, zatem jony Plasmacluster są wydmuchiwane wraz z powietrzem do pomieszczenia.

Dzięki, w szczególności temu, że przepływ powietrza ustawiony jest po kątem 20 stopni, napędzane przez wentylator powietrze rozchodzi się po całym pomieszczeniu, a jony Plasmacluster docierają do odległych miejsc nawet przestronnych przestrzeni, takich jak salon.

Skuteczność wpływania na aktywność wybranych patogenów przez jony Plasmacluster była weryfikowana podczas badań w warunkach laboratoryjnych:

Alergeny: unoszące się w powietrzu (efekt po 14–51 minutach w hermetycznej przestrzeni testowej o powierzchni 25 m³ dla oczyszczacza powietrza wyposażonego w generator jonów Plasmacluster HD25000/7000)8

Bakterie: Serratia, Coliform bacteria (E. coli), E. coli, Staphylococcus (aureus), Candida, Bacillus subtilis, MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas, Enterococcus, Staphy-lococcus, Enterococcus, Staphylococcus, Sarcina, Micrococcus

Grzyby: Cladosporium, Penicillium, Aspergillus, Aspergillus, Penicillium, Stachybotrys, Alternaria, Mucorales

Wirusy: H1N1 wirus ludzkiej grypy, H5N1 wirus ptasiej grypy, wirus Coxsackie, wirus polio, wirus Corona kotów

Nieprzyjemne zapachy: Sharp Corporation, we współpracy z Animal Clinical Research, podczas testów przeprowadzonych w szpitalu weterynaryjnym, udowodnili, że jony Plasmacluster o dużej gęstości (stężenie jonów: 25 000 jonów / cm3) zmniejszają liczbę bakterii w powietrzu i neutralizują zapach amoniaku, które są głównymi przyczynami nieprzyjemnych zapachów zwierząt domowych

Co więcej, jony Plasmacluster korzystnie wpływają na poprawę kondycji skóry.

Jony Plasmacluster o dużej gęstości (25 000 jonów / cm³) zostały przebadane pod kątem ochrony skóry przed wysuszeniem i poprawy jej elastyczności. Ponadto jony Plasmacluster o wysokiej gęstości okazały się skuteczne w ograniczaniu nadmiaru sebum, które jest przyczyną niepożądanego tłustego połysku na skórze.
Jony Plasmacluster redukują także elektryczność statyczną. Elektryczność statyczna pochodzi z przedmiotów przyjmujących ładunek dodatni lub ujemny. Jony Plasmacluster naładowane są zarówno dodatnio, jak i ujemnie, dlatego reagują na oba ładunki. Jony ujemne Plasmacluster łączą się z dodatnio naładowanymi jonami np. cząsteczek kurzu, a dodatnie jony Plasmacluster – z ujemnymi. W obu przypadkach wpływają na elektryczność statyczną

 

Wirusy unieszkodliwiane przez Jony Plasmacluster:
  • H1N1 wirus ludzkiej grypy,
  • H5N1 wirus ptasiej grypy,
  • A/H1N1 wirus świńskiej grypy,
  • wirus Coxsackie,
  • wirus polio,
  • wirus Corona kotów (FCoV),
  • wirus gruźlicy.

Badania nad wirusami z rodziny Corona.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wirusy są drobnoustrojem, z którym na pewno nie chcemy mieć kontaktu. Powodują one najróżniejsze choroby, poczynając od tych z lekkimi dolegliwościami aż po te śmiertelne. Co gatunek, to inne skutki. Chociaż zdecydowana większość z nich przenosi się drogą kropelkową, część z nich może unosić się w powietrzu w maleńkich kropelkach aerozoli. Najlepszą metodą na uniknięcie zarażenia jest:

  • częste mycie rąk,
  • dbanie o higienę
  • i unikanie osób chorób.

Jednak w przypadku tych wirusów, które obecne są w powietrzu, najskuteczniejsze okazuje się korzystanie z jonizacji.

Technologia Plasmacluster posiada potwierdzoną wieloma badaniami skuteczność w eliminacji wirusów, szczególnie tych odpowiedzialnych za wywoływanie grypy (również grypy świńskiej A/H1N1). Cały mechanizm unieszkodliwiania wirusów został opisany w 2005 r. przez profesora G.Artmanna z Aachen University of Applied Sciences (“Biologiczny opis mechanizmu unieszkodliwiania bakterii”). Skuteczność tej metody w usuwaniu wirusów unoszących się w powietrzu została potwierdzona we wrześniu 2002 r. przez Kitasato Research Center of Environmental Sciences.

Aby to stwierdzić, wykorzystano dwa pudełka, każde o objętości 1 m3. W jednym pudełku umieszczono generator jonów Plasmacluster, drugie pudełko pozostało puste. W obydwu rozpylono mgiełkę zawierającą wirusa. Test wykazał, że w warunkach jego wykonywania w ciągu 40 minut 99,7% wirusa poddanego działaniu jonów Plasmacluster zostało inaktywowane. Bardzo możliwe, że wpływ na unieszkodliwienie wirusa miało uszkodzenie struktury białkowej kolca poprzez odebranie wodoru.

Plasmacluster w urządzeniach Sharp

Sharp Plasmacluster to technologia, która może być stosowana nie tylko w formie samodzielnych urządzeń, czyli generatorów Sharp UJ-GC20EB/N, ale również jako element innych urządzeń. Jonizacja świetnie wspomaga proces oczyszczania i wentylacja powietrza, dlatego znajdziemy ją w oczyszczaczach powietrza,  systemach wentylacji i klimatyzatorach marki Sharp.

W urządzeniach Sharp wykorzystywane są głównie dwa rodzaje jonizatora: generator Plasmacluster High Density 7000 oraz generator Plasmacluster High Density 25000. Różnią się one wydajnością, a konkretnie ilością wyprodukowanych jonów na 1 cm3. Te pierwsze produkują ich 7000/cm3 i znaleźć je można w większości oczyszczaczy powietrza tej marki.